Zakres działalności wiodącej:
Politechnika Śląska to renomowana marka. Jest najstarszą uczelnią techniczną w woj. śląskim, która powstała w 1945 roku jako odpowiedź na zapotrzebowanie kadrowe podczas rozwoju branży wydobywczej. Teraz – jako jedna z dziesięciu uczelni badawczych w Polsce – kształci inżynierów przyszłości, specjalizujących się w innowacyjnych technologiach. GDZIE JESTEŚMY? Politechnika Śląska swój główny kampus ma w Gliwicach – mieście dobrze skomunikowanym pod względem każdego środka transportu. Wydziały znajdują się też w Katowicach i Zabrzu. Same Gliwice są miastem o bogatej historii, które stało się liderem pod względem działających tu firm z branży nowoczesnych technologii.
Kampusy Politechniki Śląskiej mają swój niepowtarzalny klimat. To dobre miejsce na chwilę wytchnienia od zajęć, które odbywają się u nas w profesjonalnych, świetnie wyposażonych i nowoczesnych salach i laboratoriach. NAUKA I TEORIA Łączenie nauki z praktyką – w tym jesteśmy ekspertami! Obok wiedzy zdobywanej na wykładach, duży nacisk kładziemy na praktykę. To na Politechnice Śląskiej powstały pierwsze w Polsce studia dualne, które – pół na pół – łączą naukę teorii na uczelni z praktyką odbywaną w konkretnych firmach przemysłowych. Absolwenci tych kierunków są rozchwytywani na rynku pracy, ponieważ wraz z ukończeniem studiów mają już za sobą kilkuletnie doświadczenie.
ISAC-GIG to Centrum Wymiany i Analizy Informacji ISAC (ang. Information Sharing and Analysis Center) w zakresie cyberbezpieczeństwa dla sektora wydobywczo-energetycznego, które utworzono w styczniu 2022 roku z inicjatywy Głównego Instytutu Górnictwa. Ideą utworzenia ISAC-GIG była potrzeba wymiany wiedzy, informacji, doświadczeń oraz dobrych praktyk w zakresie stosowania zabezpieczeń systemów teleinformatycznych. Centrum opracowuje oraz promuje standardy i rekomendacje dla sektora wydobywczo-energetycznego, a także współpracuje przy obsłudze incydentów bezpieczeństwa i cyberataków dotykających jednostki tego sektora.
Członkami ISAC-GIG są:
JSW IT Systems to spółka, która rozpoczęła swoją działalność w 1998 r. jako Centrum Informatyki ROW Sp. z o.o., wywodzące się ze służb informatycznych Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
Obecnie głównym klientem Spółki jest Grupa Kapitałowa JSW, dla której JSW IT Systems stanowi zaplecze informatyczne. Oferowane przez Spółkę usługi wspierają cyfrową transformację przedsiębiorstw, umożliwiają digitalizację procesów biznesowych, pozwalają na integrację i zaawansowaną analizę danych operacyjnych i produkcyjnych oraz zapewniają dostęp do narzędzi wspierających podejmowanie decyzji na różnych poziomach zarządzania.
Spółka dostarcza też swoim Klientom narzędzia do pracy zdalnej, tworząc cyfrową przestrzeń roboczą, dzięki której Klienci mogą stosować różne tryby pracy swoich pracowników. Własne zespoły programistów budują dedykowane aplikacje biznesowe oraz systemy automatyki przemysłowej umożliwiające m.in. monitorowanie i sterowanie procesami produkcyjnymi. Ważnym obszarem działania jest również zapewnienie ciągłości dostarczanych usług oraz bezpieczeństwo danych osobowych i cyberbezpieczeństwo.
Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej w sposób ciągły realizuje działania mające na celu dostosowanie oferty kształcenia do zmieniających się oczekiwań interesariuszy z otoczenia społeczno-gospodarczego. Wychodząc naprzeciw potrzebom rynku pracy oraz dynamicznym zmianom zachodzącym w gospodarce, absolwenci szkół średnich mogą wybrać następujące kierunki kształcenia:
Oprócz oferty studiów inżynierskich i magisterskich na Wydziale są realizowane również studia podyplomowe z zakresu: cyberbezpieczeństwa systemów przemysłowych, bezpieczeństwa i higieny pracy w przedsiębiorstwie, aerologii górniczej, przeróbki surowców mineralnych, a także rozgraniczania i podziałów nieruchomości oraz przygotowania dokumentacji do celów prawnych. Studia podyplomowe z zakresu cyberbezpieczeństwa systemów przemysłowych to pierwsze studia swoim zakresem obejmujące nie tylko IT, ale również OT oraz elementy certyfikacji produktów i usług w zakresie cyberbezpieczeństwa.
Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej od wielu lat intensywnie współpracuje z wieloma firmami działającymi w przemyśle górniczym i innych branżach gospodarki narodowej. Współpraca obejmuje m.in. organizację staży i praktyk studenckich, wspólne projekty i prace naukowo-badawcze.