Patronat nad wydarzeniami objęli:
Uważam, że to idealna okazja dla wszystkich zainteresowanych programowaniem, projektowaniem i nowymi technologiami, młodych ludzi aby spotkać się i wspólnie stworzyć innowacyjne, cyfrowe rozwiązania zadań przegotowanych przez organizatorów wywodzących się spośród Centrum Wymiany i Analizy Informacji dla sektora wydobywczo-energetycznego ISAC-GIG – powiedział prof. dr hab. Inż. Franciszek PLEWA Dziekan Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej.
Jak informowali na specjalnie przygotowanym na tą okazję plakacie Organizatorzy wydarzenia ”…Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym programistą czy doświadczonym hackerem, hackathon oferuje moc wrażeń, inspirujące wyzwania oraz naukę nowych technologii. Na najlepsze zespoły czekają cenne nagrody!” Dodatkową atrakcją będzie możliwość udziału młodych uczestników hackathonu w CYBERpoligonie ISAC-GIG – warsztatach, na których doświadczeni pracownicy spółek skarbu państwa z sektora wydobywczego będą w realistycznym środowisku wykrywali i reagowali na cyberataki i inne prawdziwe zagrożenia związane z systemami operacyjnymi Linux oraz SCADA.
Motywem przewodni Silesian CYBERhackathon 2023 był wpływ technologii cyfrowych na życie codzienne oraz zawodowe, w tym na zwiększanie bezpieczeństwa fizycznego i cyfrowego oraz ochronę klimatu. Uczestnicy w ramach zmagań turniejowych mogli przygotować dowolne rozwiązania w formie cyfrowej: aplikacja, gra, prezentacja, symulacja, strona www, które promowałaby lub wyjaśniały zagadnienia związane z wykorzystaniem cyfrowych technologii. Dodatkowo punktowane były scenariusze zwierające wątki związane z cyberbezpieczęństwem, ochroną klimatu i pracą ludzi. Główna tematyka CYBERhackathon obejmowała:
Blisko 60 uczestników podzielonych na 11 drużyn rywalizowało o nagrody których łączna pula wyniosła 20 tys. zł.
Ostatecznie wyniki rywalizacji wyglądały następująco:
Dodatkowo wyróżnienie Jury otrzymała drużyna CZECHOTEAM z Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Czechowicach-Dziedzicach za projekt pn. ”BHP game”.
Pierwszy ”Silesian CYBERhackathon 2023” był organizowany przez Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej wspólnie z JSW IT Systems Sp. z o.o. pod auspicjami Centrum Wymiany i Analizy Informacji dla sektora wydobywczo-energetycznego ISAC-GIG.
Wręczając młodzieży nagrody i podsumowują zmagania konkursowe, gospodarz CYBERhackathonu Pan Dziekan Franciszek Plewa podkreślił, iż na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej kształci się aktualnie na kierunku Automatyka i Informatyka Przemysłowa wysokokwalifikowane kadry dla przemysłu 4.0 a jego absolwenci są poszukiwani na rynku pracy, co znalazło potwierdzenie w rankingu Ogólnopolskiego systemu monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych, gdzie kierunek Automatyka i Informatyka Przemysłowa Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej uplasował się na drugiej pozycji spośród wszystkich kierunków i stopnia stacjonarnych prowadzonych na Politechnice Śląskiej. Ranking ten dotyczy pierwszych absolwentów kierunku, którzy studia ukończyli w roku 2021.
Szczegółowe informacje na temat zmagań młodych informatyków znaleźć można pod adresem internetowym silesiancyberhackathon.pl.
Następny Silesian CYBERhackathon już w marcu 2024 roku – w imieniu organizatorów zapraszamy do udziału, naprawdę warto.